SENDİKACILAR GÖZALTINA ALINDI
HABER / DUYURU

SENDİKACILAR GÖZALTINA ALINDI

Türkiye Maden İş Sendikası -

TEKSİF Sendikası yöneticileri, Deri-İş Sendikası'na üye olan işçileri işten atan Desa Deri'nin satış mağazası önünde açıklama yaparken gözaltına alındıTEKSİF Sendikası yöneticileri, Deri-İş Sendikası'na üye olan işçileri işten atan Desa Deri'nin satış mağazası önünde açıklama yaparken gözaltına alındı.

Almanya Tekstil İşçileri Sendikası tarafından organize edilen Temiz Giysi Kampanyası çerçevesinde Türkiye'de 13-14 Ekim tarihleri arasında TEKSİF Sendikası'nda yapılan toplantının ardından sendikalaştıkları için işten atılan Desa işçilerine destek vermek için önceki gün Taksim'de bulunan mağaza önünde açıklama yaptılar. Atılan işçilerden Emine Aslan, Alman sendikacılara ürettikleri ürünleri göstermek için Desa Mağazası içine girdi. Polisi arayarak İşyerime izinsiz giriyorlar , Haneye tecavüz var diyen mağaza yöneticilerinin şikayeti üzerine polis TEKSİF Sendikası Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Engin Sedat Kaya ve Asalettin Aslanoğlu'nu gözaltına aldı. DESA direnişine destek vermek için ortak açıklama yapan sendikacıların gözaltına alınmasına Almanya'dan gelen sendikacılar tepki gösterdi. Karakolda yapılan sorgulamanın ardından serbest bırakılan Kaya ve Aslanoğlu, bu uygulamanın işçilere yönelik bir gözdağı olduğunu dile getirdiler.

Sendikacılar dün de Emine Aslan'ı, direnişini sürdürdüğü Desa Deri'nin Sefaköy'deki fabrikası önünde ziyaret ederek desteklerini sundular.