HÜKÜMET 1 MAYIS'I TATİL YAPMADI, TAKSİM'E İZİN VERMİYOR.
HABER / DUYURU

HÜKÜMET 1 MAYIS'I TATİL YAPMADI, TAKSİM'E İZİN VERMİYOR.

Türkiye Maden İş Sendikası -
EMEKÇİLER 1 MAYIS'I TAKSİMDE KUTLAMAK İSTİYOR... HÜKÜMET 1 MAYIS'I TATİL YAPMADI, TAKSİM'E İZİN VERMİYOR.

Emekçiler 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak istiyor. Hükumet 1 Mayıs'ı tatil yapmazken, İstanbul Valisi de yaptığı açıklamada Taksim'de 1 Mayıs kutlamasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Türk-İş, DİSK, KESK ise yaptıkları açıklamalarda 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak istediklerini belirttiler. Bu arada konfederasyonların Hükumet yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerde Taksim'de kutlamaya ilişkin olumlu bir yaklaşım elde edemediler.

22 Nisan 2008 tarihinde toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun açılışında konuşan Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu TÜRK-İŞ 1977 kanlı 1 Mayısının ardından ilk kez Taksim için ısrarlı olmaktadır. Çünkü artık Taksim yaralarının sarılması gerektiğine inanmakta, Taksim'in emekçilere açılmasını ülkemizde var olan korkuların aşılması, demokrasinin sınırlarının genişletilmesi açısından gerekli görmektedir.

Taksim yasağı, gerçekçi bir yasak değildir. Taksim yasağı anlamlı bir yasak değildir. Bu yasak, provokasyona, teröre prim veren bir yasaktır. Türkiye korkuyu besleyip büyüten bu yasağa son vermeli, 1 Mayıs tatil ilan edilmeli ve bu yıl Taksim Meydanı emekçilere açılmalıdır. Bu çerçevede, Bakanlar Kurulu dün açıkladığı kararını gözden geçirmelidir. Bu konudaki ısrarımız sürecektir dedi.

Başbakan'ın işçi konfederasyonlarının
1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama istek ve ısrarına ilişkin olarak yaptığı ayaklar baş olursa kıyamet kopar açıklaması Türk-İş, DİSK ve KESK tarafından tepkiyle karşılandı. Konfederasyon yetkilileri Başbakan'ın açıklamasını eleştirirken 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama istek ve kararlılıklarını yinelediler.