1 Mayıs'ı Buruk Kutladık
HABER / DUYURU

1 Mayıs'ı Buruk Kutladık

Türkiye Maden İş Sendikası -

Konfederasyonumuz Türk-İş bu yıl 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü, Kahramanmaraş depremi nedeni ile depremden etkilenen illere dikkat çekmek için merkezi Adana ili olmak üzere 81 ilde etkinlikler ile kutlama kararı almıştı. Bu karar doğrultusunda Türk-İş Başkanlar Kurulu üyeleri, Adana'da Arif Nihat Asya Parkı'nda toplanan binlerce işçi ile 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte bir araya geldi. Sendikamız Genel Başkan Yardımcısı Şeref Zeyrek'in de yer aldığı etkinliğe Elbistan-Afşin Şube Başkanı Adil Bölükbaşı ve Şube Yönetim Kurulu ile üyemiz işçiler katıldı.

Adana'da 1 Mayıs etkinliği, sabah saatlerinden itibaren Türk-İş'e bağlı sendikaların üyeleri ve vatandaşların katılımıyla Arif Nihat Asya Parkı girişinde toplanması ile başladı. Binlerce emekçinin oluşturduğu kortej, sloganlar eşliğinde miting alanına ulaştı.

Alanda bulunan üyemiz madenciler, vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü ve gururla karşılandı. Deprem bölgesinde günlerce arama kurtarma çalışması yapan üyelerimize teşekkür eden vatandaşlar maden işçileriyle fotoğraf çekildi.

Sendikamızın Soma'da bulunan şubeleri de her yıl olduğu gibi 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde şehit madencileri kabri başında andı.

Anma programına sendikamız Ege Bölgesi Şube Başkanı Cumhur Yılmaz ve şube yönetimi, Soma Şubesi Başkanı Ali Uzun ve şube yönetimi, Ege 1 No'lu Şube Başkanı Rıza Sal ve şube yönetimi, Ege 2 No'lu Şube Başkanı Murat Çolak ve şube yönetimi katıldı. Soma Şube Başkanı Ali Uzun burada yaptığı konuşmada 'Bugün 1 Mayıs emek ve dayanışma günü. Hepimizin bildiği gibi 1856 yılında Avustralya'nın Melbörg kentinde 8 saatlik çalışma isteğine karşılık işçiler greve gitmişti ve bu istek kabul olmamıştı. Daha sonra Amerika'da başlayan grevler neticesinde 6 bin kişinin yürüyerek ulusal parka gitmesi ve sonucunda 1890 yılında 8 saatlik çalışma saatini elde etmişlerdir. Bizim ülkemizde de neredeyse 100 yıl sonra 1980 yılında 8 saatlik çalışma saati elde edilmiştir.
Biz işçiler bütün haklarımızın karşılığını vermişizdir. Bedelini ödemişizdir. Bugün burada yatan maden şehitlerimiz de 2014 yılında maden kazasında şehit olmuşlardır. Daha sonra devletimiz maden ocaklarında çalışanlara haftalık 36,5 saatlik çalışma saatine inmiştir. Ücretleri de en az 2 asgari ücret düzeyine çekilmiştir. Biz işçiler aldığımız bütün hakların bedelini ödemişizdir' dedi.

Sendikamız yöneticileri daha sonra şehitliğe karanfil bırakarak burada dua okudu.