HAYDİ ALANLARA!
BASIN AÇIKLAMASI

HAYDİ ALANLARA!

Türkiye Maden İş Sendikası -

Sevgili Madenciler,

Emekçiler olarak uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs ta bu yıl yine alanlardayız..

Biliyorsunuz 1977 1 Mayısında 34 işçinin ölümüne yol açan olaylardan sonra, Taksim 1 Mayıs kutlamalarına kapatılmıştı.

Geçtiğimiz yıllarda da 1 Mayıs larda sembolik nitelikteki girişlerin dışında

Taksim de kutlamalara izin verilmedi.

Geçen yıl, 1 Mayıs resmi tatil ilan edildi. Bu gelişme işçiler ve sendikalar açısından önemli bir gelişme, önemli bir kazanım oldu. Ancak, bu gelişmeye karşın

Taksim emekçilere, sendikalara 1 Mayıs ta yine açılmadı.

Peşpeşe paketler açan hükümetten bu yıl sendikalar olarak bir de Taksim açılımı bekledik.

Beklenti boşa çıkmadı. Bu konuda hükümetten olumlu mesajlar geldi. Emek konfederasyonlarının İstanbul Valisi ile yaptığı görüşmede/toplantıda Taksim in

1 Mayıs ta emekçilere açılması kararı çıktı.

Bu bütün emekçilerde sevinç uyandırdı.

Bir başka sevinç de, Tekel eylemleri sırasında Türk-İş konfederasyonumuzun öncülüğünde emek konfederasyonları arasında gerçekleştirilen dayanışma ve işbirliğinin, ortak hareketin 33 yıl sonra İstanbul Taksim başta olmak üzere, İzmir ve Ankara da kutlanacak 1 Mayıs a taşınmasıydı.

1 Mayıs ı Türk-İş konfederasyonumuzun öncülüğünde 6 emek konfederasyonunun üyesi işçi ve kamu çalışanları, ortaklaşa, kolkola, omuz omuza, olması gerektiği gibi aynı alanlarda kutlayacaklar.

'Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü olan 1 Mayıs ın anlamına uygun olan kutlama biçimi de budur zaten.

Geçen yıl olduğu gibi geçmiş dönemde, emekçilerle, sendikalarla ilişkisi olmayan bazı gruplar, 1 Mayıs ı bahane ederek Taksim ve Beyoğlu civarında esnafın ve halkın büyük tepkilerine yol açan, kırıp, döken şiddet eylemleri yapmışlardı. Bu eylemler bölge esnafının ve halkın haklı olarak büyük tepkisine yol açmıştı.

1 Mayıs kutlamaları konusunda bir tedirginlik oluşmasına yol açmıştı.Sendikalar kortejlerine tahrikçi ve bölücülerin girmesine izin vermezlerse, saflarını sıkı tutarlarsa Taksim alanı ve diğer alanlar bayram alanına çevrilecektir.

1 Mayıs ve Taksim konusundaki tedirginlik ve kaygıların boş olduğu ortaya konulacağı gibi onbinlerce, yüzbinlerce emekçinin birliği, dayanışması ve kararlılığı dost-düşman herkese gösterilecektir.

Türkiye Maden İşçileri Sendikası olarak kadrolarımızla, üyelerimizle 1

Mayıs alanlarındaki yerimizi güçlü ve kitlesel biçimde alacağız.

Haydi 1 Mayıs ta alanlara!