HÜKÜMET TAKSİM MEYDANINI EMEKÇİLERE KAPATTI 1 MAYIS'DA İSTANBUL SAVAŞ ALANI GİBİYDİ
HABER / DUYURU

HÜKÜMET TAKSİM MEYDANINI EMEKÇİLERE KAPATTI 1 MAYIS'DA İSTANBUL SAVAŞ ALANI GİBİYDİ

Türkiye Maden İş Sendikası -
HÜKÜMET TAKSİM MEYDANINI EMEKÇİLERE KAPATTI 1 MAYIS'DA İSTANBUL SAVAŞ ALANI GİBİYDİ 1 MAYIS KUTLANDI

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de işçi sınıfının birlik dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs kutlandı. İzmir ve Ankara başta olmak üzere çeşitli illerde yapılan kutlamalarda önemli bir sorun yaşanmazken, Hükümetin Taksim'i emekçilere kapattığı İstanbul'da savaş gibi bir gün yaşandı.

Şişli başta olmak üzere çeşitli bölgelerden Taksim'e yürümek için toplanan işçilere ve sendikacılara polis çok sert müdahalelerde bulundu.

Yüzlerce kişi gözaltına alınırken, yine yüzlerce kişi, cop, sopa darbeleri ile yoğun biber gazı ve göz yaşartıcı gaz nedeniyle yaralandı ve rahatsızlandı. Avrupa ve ABD'deki TV kanalları ve gazeteler tüm dünyaya Türkiye'deki 1 Mayıs'ı çatışma, dayak, göz yaşartıcı bomba içeren görüntülerle yansıttılar. Genel Başkan H.Hüseyin Kayabaşı 1 Mayıs'ta İstanbul'a giderken, Şişli'deki polis ablukası altına alınmış toplanma yerine polis engellemesi nedeniyle giremedi.

Türk-İş, DİSK ve KESK 1 Mayıs'ı İstanbul'da kutlama konusunda anlaşmaya vardılar. Üç konfederasyonun genel sekreterleri yaptıkları ortak basın toplantısında üç konfederasyonun 1 Mayıs'ı İstanbul'da ortak biçimde Taksim alanında kutlamak istediği ni açıkladılar.

Bu çerçevede hükümet ile Taksim izni için görüşmeler yapılırken İstanbul Valisi Muammer Güler bir basın toplantısı düzenleyerek Taksim'de 1 Mayıs kutlamasına provokasyon istihbaratı nedeniyle izin vermeyeceklerini, Taksim'e girme girişimlerine karşı da orantılı güç (kontrollü dayak!) kullanarak engel olacaklarını açıkladı.

Valilik, 1 Mayıs gecesi Taksim'i ve Taksim'e çıkan yolları kapattı. Dahası, civardaki tüm okulları tatil etti. Boğazdaki vapur seferlerini iptal ederek, iki yakanın birbirine bağlantısını asgariye indirdi. Kente 1 Mayıs için gelen işçi, memur dolu otobüsleri şehir girişlerinde durdurdu. 1 Mayıs için çevre illerden getirilenlerle birlikte tam 30 bin polis görevlendirildi. Polis ekipleri, gaz bombası, biber gazı ve plastik mermi atan silahlar açısından güçlü biçimde donatıldı.

Yüzlerce kişi gözaltına alınırken, yine yüzlerce kişi, cop, sopa darbeleri ile yoğun biber gazı ve göz yaşartıcı gaz nedeniyle yaralandı ve rahatsızlandı. Avrupa ve ABD'deki TV kanalları ve gazeteler tüm dünyaya Türkiye'deki 1 Mayıs'ı çatışma, dayak, göz yaşartıcı bomba içeren görüntülerle yansıttılar. Genel Başkan H.Hüseyin Kayabaşı 1 Mayıs'ta İstanbul'a giderken, Şişli'deki polis ablukası altına alınmış toplanma yerine polis engellemesi nedeniyle giremedi.

Hükümet ile üç konfederasyon temsilcileri arasında yapılan görüşmeler sonuçsuz kalırken, Türk-İş, DİSK ve KESK Genel Sekreterleri yaptıkları ortak açıklamada 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamakta kararlı olduklarını belirttiler. Önce üç ayrı toplanma noktası saptanırken, daha sonra bu toplanma noktası Şişli olarak tek noktaya indirildi. 1 Mayıs sabahı erken saatlerde Şişli'deki toplanma yerinde emekçiler toplanmaya başladı. Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türker ile birçok sendikanın genel başkan ve yönetim kurulu üyeleri de toplanma yerine geldiler. Ne var ki, güvenlik güçleri toplanan emekçileri kordon altına aldı ve dışarıdan buraya katılımı, gaz bombası atarak, tazyikli su sıkarak ve coplayarak önledi. Zaman zaman burada toplanan gruba da, gaz bombası, tazyikli su ve coplarla müdahale edildi.Yine sabahın erken saatlerinde DİSK genel merkezi güvenlik güçleri tarafından ablukaya alındı ve çevresinde ve içindeki işçilere, sendikacılara müdahale edildi.

İstanbul'da özellikle Şişli, Taksim, Osmanbey, Nişantaşı, Mecidiyeköy, Dolmabahçe gibi bölgelerde yoğun çatışmalar ve sert polis müdahaleleri yaşandı. İstanbul'da tam bir kargaşa yaşanırken, yoğun gaz bulutları her yeri sardı.

Öğle saatlerinde yapılan açıklamada, emekçilerin can güvenliği, esnafın ve halkın güvenliği ve sağlığı açısından Taksim'e gitme kararından vazgeçildiği belirtildi. İstanbul'da 1 Mayıs yine dayak, acı, gözyaşı ve şiddet ile geçmiş oldu.

1 Mayıs Ankara'da Türk-İş'e bağlı sendikaların Ankara Şubeleri, KESK Ankara Şubeleri Platformu'nun öncülüğünde bazı sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti üyelerinin katıldığı, Sıhhiye Meydanı'nda düzenlenen bir mitingle kutlandı. Sıhhiye Meydanı'ndaki mitinge sendikamızdan Genel Mali Sekreter İsmail Aslan, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Nurettin Akçul, Genel Eğitim ve Araştırma Sekreteri Ahmet Levent Eşiyok ile sendika çalışanları da katıldı.

Ankara'da katılımcılar, miting için Ulus'taki Opera Binası önünde öğle saatlerinden itibaren toplandılar. Mitinge katılmak üzere Sıhhiye Meydanı'na doğru yürüyüşe geçtiler. Meydana girişteki polis arama noktasındaki tartışmalar, zaman zaman çatışmaya dönüştü. Kortej alana girerken katılımcılar tarafından Başbakan'ın bir kuklası ile ABD bayrağı yakıldı. Saat 16.00'ya doğru başlayan mitingde yapılan konuşmalarda özellikle hükümetin İstanbul'da 1 Mayıs katılımcılarına karşı uyguladığı şiddet protesto edildi.

Coşkulu sloganların atıldığı, halayların çekildiği miting yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

İzmir'deki 1 Mayıs mitingine sendikamız Soma ve Yatağan şubeleri kitlesel bir katılım sağlarken, Genel Başkan Yardımcısı Murat Bekem ile Genel Sekreter Levent Elbinsoy da İzmir'deki mitinge katıldı. Genel Başkan Yardımcısı Murat Bekem, mitingde bir de konuşma yaptı.

Soma'da Önce Şube Önünde, Sonra İzmir'de kutlama yapıldı
Soma'da, 1 Mayıs sabahı İzmir'e miting için hareket edilmeden önce coşkulu saatler yaşandı. Sendikamız Soma Şube Başkanı Vedat Ünal ve şube yönetim kurulu üyeleri, sendikamız üyesi işçiler, eşleri ve çocukları, işçi ve kamu çalışanları sendikaları, sivil toplum örgütlerinin bölgedeki temsilcileri, üyeleri sendikamız Soma şube binasının önünde toplandı. Tepki ve talepleri dile getiren sloganların atıldığı, İzmir'e hareket öncesindeki 1 Mayıs kutlamasında konuşan Soma Şube başkanı Vedat Ünal Ülkeyi yönetenler kendisine muhalefet eden bizlere Sizin bir dikili ağacınız bile yok. Bizimse yaptıklarımız ortada' diyor. Bizim ağaçlarımız ve haklarımız vardı. Maden işletmeleri, rafineriler, Türk Telekom, çimentolar, tersaneler... hepsini emperyalist tekeller ve soygunculara peşkeş çektiniz. Biz insanca yaşayacak ücret istiyoruz, onlar bize aşevleri erzak vermeyi, aşevlerine gitmeyi öneriyor. Biz sadaka değil, emeğimizin karşılığını, insanca ücreti istiyoruz dedi. Ünal'ın örgütlülüğün önemini anlattığı konuşması sık sık sloganlarla kesildi.

Ünal'ın konuşmasının ardında, İzmir'deki mitinge katılacak kitle, sloganlar eşliğinde Atatürk Caddesi'nden Beşyol'a kadar geldi ve otobüslere binerek İzmir'e hareket etti.

Yatağan Şubemiz de İzmir'deki Mitinge Çok Geniş Bir Katılım Sağladı
İzmir'deki 1 Mayıs Mitingi'ne kitlesel bir katılım sağlayan diğer şubemiz de Yatağan şubesiydi. Yatağan şubemizin örgütlü olduğu işyerlerinden 1 Mayıs Mitingi'ne katılan işçiler otobüslerle İzmir'e geldiler. Yatağan şubesi kortejinin coşkusu, renkliliği çok dikkat çekiciydi. Kortej alana girerken yoğun alkış aldı.

Yaklaşık 100 bine yakın kişinin katıldığı İzmir 1 Mayıs Mitingi'nde sendikamız genel başkan yardımcısı Murat Bekem de bir konuşma yaptı.

Konuşmasına başbakana seslenerek başlayan Genel Başkan Yardımcısı Murat Bekem, Başbakan işçiler için ayaktakımı tanımını kullanıyor. Başbakana buradan sesleniyorum, Eğer o ayak takımı diye nitelendirdiğiniz işçiler üretim yapmasa siz ne yapabileceksiniz? Başbakan bilmelidir ki bu ülkeye işçilerden bir zarar gelmez, zarar Avrupa Birliği'nden, ABD'den gelir dedi.

İzmir için Gavur İzmir diyorlar, ben şu anda İzmir'de, yiğitlerin doldurduğu bir meydanda konuşma yapıyorum diyen Bekem konuşmasına şöyle devam etti: SSGSS konusunda büyük yanlışlar yapıldı. Bu konuda hükümet, emekliliğini hak edenlerin mevcut haklarında herhangi bir değişiklik olmayacaktır' durumunu sendika ve çalışanlara rüşvet niteliğinde sundu.

Bekem, İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarında polisin şiddet uygulamasını da kınayarak, Kalbimiz İstanbul'da şu anda mücadele eden emekçiler ve işçilerle beraber dedi.

1 Mayıs Balıkesir'de de düzenlenen bir mitingle kutlanırken, sendikamız Balıkesir şubesi de mitinge kitlesel bir katılım sağladı. Mitinge, Balıkesir şubemiz yönetim kurulu, bu şubemizin örgütlülük alanındaki Bigadiç Bor İşletmesi işçileri ile TKİ Çan Linyitleri İşletmesi işçileri katıldılar. Balıkesir'deki 1 Mayıs mitingi İzmir'de olduğu gibi coşkulu geçti.